ارگونومی کار با کامپیوتر

روزانه چند ساعت با کامپیوتر کار می کنید؟ آیا می دانید که در دراز مدت ممکن است درست ننشستن پشت کامپیوتر مشکلاتی را برای سلامت ما ایجاد کند؟

شناخت عوامل موثر هنگام کار با کامپیوتر به علت کاربرد زیاد این وسیله در زندگی روزمره اهمیت فراوانی پیدا کرده است . عدم توجه به موارد ارگونومیکی و وجود شرایط نامناسب هنگام کار با کامپیوتر در بلند مدت سبب بروز اختلالات و ناراحتی­های گوناگون می شود.

برای پیشگیری از این بیماری ها باید به نکات ساده اما مهمی توجه کرد از جمله:

۱- به تناوب از پشت میز رایانه برخواسته ، کمی استراحت کنید و با نرمش گردن ، بازو ، مچ دست و پا را حرکت دهید.

۲- صفحه مانیتور را به گونه ای تنظیم کنیدتا ستون فقرات شما در حالت مستقیم باشد ، و چشمان شما با صفحه نمایش در یک خط مستقیم ، قرار گیرد.

۳- ارتفاع مناسب پشتی صندلی بین ۴۸ تا ۵۲ سانتی متر از کف صندلی باشد.

– قسمت بالایی پشتی صندلی باید کمی فرو رفته باشد.

– عرض پشتی صندلی۳۲ تا ۳۶ سانتی متر باشد، و برای افزایش بازدهی ، شعاع فرو رفتگی پشت صندلی در ناحیه کمر ، در ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ سانتی متری بالای نشیمنگاه باشد.

 ۴- زاویه پشت صندلی باید قابل تغیر باشد تا در وضعیت دلخواه قرار گیرد.

۵- سطح نشیمنگاه باید۴۰ تا ۵۰ سانتی متر عرض داشته باشد ، طول سطح نشیمنگاه از جلو تا عقب ۳۸ تا ۴۲ سانتی متر طول داشته باشد، تو رفتگی جزئی در کف صندلی به همراه لبه رو به بالا(زاویه ۴ الی ۶ درجه) از لیز خوردن جلوگیری می کند ، کفی صندلی دارای حداقل ۲ سانتی متر ضخامت و نرمی باشد.

۶-  حتما از زیر پایی با شیب ۱۰ تا ۲۵ درجه استفاده نمائید پاها را طوری روی زیرپایی قرار دهید ، که با بدنتان یک زاویه ۹۰ درجه ایجاد نماید.

۷ – در زمانی که برای تایپ از رایانه ، استفاده می نمایید ، نگهدارنده کاغذ (هولدر) هم سطح با صفحه مانیتور باشد

۸- هنگام تایپ با کامپیوتر ، مچ دست را نباید در حالت خم قرار دهید.

۹- مانیتور خود را طوری قرار دهید که نور پنجره یا روشنایی اتاق به صفحه ی آن نتابد. هنگام کار با کامپیوتر نور و روشنایی که از پنجره ی اتاق وارد می شود را ، با استفاده از پرده کاهش دهید.

۱۰- میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگ باشد. یک روش تنظیم مانیتور این است که: به یک صفحه وب سفید ،   نگاه کنید اگر سفیدی صفحه برای شما مانند یک منبع نور است ؛ روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را کم کنید. در مقابل ،  اگر سفیدی صفحه به رنگ خاکستری دیده می شود ، روشنایی مانیتور کم است باید آن را تنظیم نمایید تا افزایش یابد.

۱۱- در هنگام کار با رایانه  سعی کنید به صورت ارادی پلک بزنید، این کار سبب می شودسطح چشم با اشک آغشته شود و خشک نگردد.

۱۲ – اندازه های زیر را هنگام کار  در پشت میز رایانه ، رعایت نمائید:

– شیب صفحه کلید ۵ تا ۱۵ درجه

–  ارتفاع دسته صندلی از کف صندلی ۲۸ سانتی متر

– ارتفاع صفحه کلیدنسبت به کف اتاق ۶۲ تا ۸۸ سانتی متر

– ارتفاع مانیتور نسبت به کف اتاق ۹۰ تا ۱۲۸ سانتی متر

– فاصله چشم از مانیتور ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر

–  هنگام کار در پشت میز رایانه ، در حد امکان از میزی استفاده نمائیدکه برای صفحه کلید ، یک سطح جدا با ارتفاع مناسب و قابل تنظیم داشته باشد.

منبع: پایگاه خبری وب دا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.