معرفی نرم افزار Interactive Physics

در کتاب کاروفناوری نهم با نرم افزارInteractive Physics  آشنا می شویم

Interactive Physics

یک نرم افزار بسیار عالی برای اجرای آزمایش های فیزیک است . البته این مقاله معرفی کاملی برای این نرم افزار نیست و فقط برای آشنایی شما با این نرم افزار نوشته شده .شما می توانید مشخصه های مهم یک محل را تنظیم کنید و آزمایش خود را در آن انجام دهید . به عنوان مثال می خواهید بدانید که حد اکثر برد یک موشک با سرعتی مشخص در زمین چقدر است و با چه زاویه ای پرتاب کیم تا برد بیشتری داشته باشد : ما گرانش زمین ، فشار هوا و دیگر مشخصات منطقه و مشخصات موشک از قبیل وزن و … را می دهیم و آزمایش را انجام می دهیم .

ایجاد اشکال مختلف :
با باز کردن نرم افزار در سمت چپ آن بخشی را می بینید که میتوانید به وسیله اجزای این بخش عناصر مختلف آزمایش خود را ایجاد کنید : مربع ، مستطیل ، دایره و …

یک عنصر هم به شکل چنگک وجود دارد که با قرار دادن آن روی هر یک از عناصر آن ها را ثابت نگاه می دارد و از افتادن آن ها جلو گیری می کند .

برای ثابت نگاه داشتن یا برای پیچ کردن دو قطعه به هم یا به صفحه پس زمینه هم می توانید از ابزار های این قسمت استفاده کنید .

یک عنصر ایجاد کند (یک مستطیل) . آن را با چنگک روی صفحه قرار دهید تا از سقوط آن جلو گیری شود . از این عنصر (مستطیل) به عنوان زمین استفاده خواهیم کرد .
حال یک عنصر دیگر (مثلا دایره) بالا تر از سطح زمین ایجاد کنید . حالا دکمه را بزنید . می بینید که دایره می افتد . را بزنید .

Peroperties :
هر جسم خاصیت های مشخصی دارد ، با این نرم افزار می توانید خواص مختلف یک عنصر را تعیین کنید . برای این کار روی عنصر مورد نظر دو بار کلیک کنید یا Ctrl+I را بفشارید . پنجره ای به شکل زیر باز می شود .

برای تعیین میزان سرعت و جهت آن میتوانید روی دایره کوچک وسط شئ (مرکز ثقل) کلیک کند و همان صور که ماوس را پائین نگه داشته اید ، مسیر سرعت را بکشید .

Appearance :
برای تغییر مشخصات ظاهری مانند رنگ ، نام و غیره می توانید از پنجره ی Appearance با فشار دادن کلید های Ctrl+J استفاده کنید .

Geometry :
اگر می خواهید خواص هندسی (Geometry) یک عنصر را تغییر دهید ، کلید های Ctrl+K را فشار دهید . در این پنجره می توانید مرکز ثقل یک عنصر را تغییر دهید (برای این کار در قسمت COM از حالت auto خارج کنید و در دو جعبه متن روبروی آن مختصات مرکز ثقل آن را نسبت به مرکز ثقل فعلی ،auto، بنویسید ) . همچنین در پایین قسمت COM می توانید اندازه عنصر را تغییر دهید اما این قسمت در عناصر مختلف متفاوت است . مثلا در دایره فقط شعاع را می دهید ، در مستطیل طول و عرض و … . در بالای پنجره مساحت را به متر مربع می نویسد مثلا : Area 5.309 m^2 .

حالا دو تا دایره ایجاد کنید ، با وزن های مختلف . حالا Run را بزنید . می بینید که هر دو دایره همزمان به زمین می رسند . علت آن است که در این محیط گرنش وجود دارد اما فشار هوا وجود ندارد . برای ایجاد فشار هوا ، از منوی World ، Resistance را انتخاب کنید و در پنجره باز شده Low speed را . در جعبه متن هم ۵٫۰۰۰ را تایپ کنید . حالا Ok را بزنید و نتیجه کار را ببینید . جسم سنگین تر زودتر به زمین می رسد .

Gravity:
برای دسترسی به این بخش از منوی World ، Gravity را انتخاب کنید . در این بخش می توانید جاذبه این دنیای مجازی را مشخص کنید . در حالت None هیچ جاذبه ای وجود ندارد و حرکت در صورتی ممکن خواهد بود که جسم دارای سرعتی باشد . در حالت Vertical جاذبه عمودی است و در قسمت planetary می توانید جاذبه ی جهانی را شبیه سازی کنید .

Electrosttic :
برای دسترسی به این بخش از منوی World ، Electrosttic را انتخاب کنید . در پنجره باز شده می توانید مشخص کنید که خاصیت الکترواستاتیکی وجود داشته باشد یا خیر ، در حالت پیش فرض وجود ندارد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.